Menüü

Meditsiiniuuringute treiler aitas mullu üle 11 000 inimese

Eesti erinevatesse maakonnahaiglatesse sõidavad igakuiselt mammograafia või magnetresonantstomograafia (MRT) uuringute treilerid, mis võimaldavad patsientidele kodukohast lahkumata saada tänapäevaseid terviseuuringuid, mis muidu oleksid paljudele kättesaamatud.
Mammograaf ASi juhatuse liikme Silver Raudsepa sõnul on patsientide arv tänu inimeste teadlikkuse kasvule iga-aastaselt kasvutendentsis, varakult avastatud haiguseid saab efektiivsemalt ravida. Möödunud aastal teostati mammograafiatreileris enam kui 5400 uuringut ning MRT treileris teostati üle 5800 uuringu.

Magnetresonantstomograafid on Eestis ainult Tallinnas ja Tartus, paljudel patsientidel on aga tülikas sinna kohale sõita, nii leiti võimalus pakkuda seda treilerilt. MRT uuringutest on abi saanud paljud aktiivse spordiga tegelevad patsiendid, kel on liigeste või sidemetega seotud valusid, aga ka siseelundkonna vaevustega seotud muresid, mida ilma MRT uuringuta oleks keeruline avastada. Kõige sagedamini teostati uuringuid Rakveres ning Võru ja Valga haiglate juures. Lisaks ka Viljandis, Narvas, Saaremaal, Läänemaal, Raplas ning Paides.

Mammograafiatreiler töötas 40% ajast Rakveres, järgnesid Rapla- ja Saaremaa, sadu uuringuid viidi läbi Läänemaal, Hiiumaal ja Keilas. Kui rinnavähi varajase avastamise sõeluuringud hõlmavad vaid teatud vanuses naisi, siis mammograafitreileri juures kontrollis saavad käia ka väga paljud patsiendid, keda on uuringutele saatnud teadlikud perearstid või günekoloogid, kui kahtlustatakse rinnahaiguse võimalust.

Patsientidele teostatud uuringute eest tasub üldjuhul maakonnahaigla, kellel on uuringute finantseerimiseks leping ka Haigakassaga. Mammograafia ja MRT treilereid sõidutava Volvo veduki tunneb ära roosa tunnusvärvi kaudu.