Menüü

Uus suur väljakutse on panna 30-40aastased mõistma HIV-i ohtu

Punast linti kantakse hoolimise ja vastutuse sümbolina HIV ja AIDS-i vastu võitlemisel             
Enim uusi haigusjuhte on üle 30aastaste hulgas, kes ei ole narkomaanid ega prostituudid ja on nakatunud kõige tavalisemas mehe-naise vahelises kaitsmata vahekorras, tõdeti tänasel AIDS-i vastu võitlemise päeval.

Käesoleval aastal lisandub olemasolevatele 220-230 HIV esmajuhtu, prognoosivad tohtrid. Selle tulemusega on Eesti Euroopa Liidus esikohal. Reaalselt HIV-iga nakatunuid arvatakse aga kokku olevat kuni 12 000. Kuna paljud ise ei tea, et nad on nakatunud, tuleb inimesi teavitada ja luua uusi võimalusi kiireks ning mugavaks testimiseks. Õigeaegne ravi alustamine võimaldab selle kroonilise haigusega elada pika täisväärtusliku elu.

"Lisaks infektsionistidele teevad ka naistearstid HIV teste. Alati testitakse rasedaid, seksuaalvägivalla ohvreid, samuti neid, kes tulevad kirurgilisele protseduurile," selgitas naistearst dr. Mairi Kaha. "Hea meel on tõdeda, et noorte teadlikkuse tase on oluliselt tõusnud - HIV esmajuhtude avastamine alla 20aastastel on langenud alla 20%." 

"Olin kuulnud, et HIV ja aids on olemas, kuid olin ka veendunud, et mind see ei puuduta," rääkis 37aastane mees, kes sai HI-viiruse kaitsmata seksuaal­vahekorrast. Tema sõnul ei maksa mõelda, et HIV on vaid narkomaanide ja prostituutide haigus. "See on haigus, millesse võib haigestuda igaüks, hoolimata soost ja vanusest. Nii ma ütlekski kõigile - kui Sa vähegi kahtled, siis testi ennast!"

Tasuta saab end testida Synlabis Tallinnas ja Tartus, samuti HIV nõustamis- ja testimiskabinettides ning noorte nõustamiskeskustes üle Eesti.

Uus väljakutse ongi, et testimise vajadust mõistaksid ja vastavalt tegutseksid 30-40aastased, kellest enamus ei ole osanud nakatumist karta. HI-viirus levib viimasel ajal rohkem just üle 30aastaste heteroseksuaalsete inimeste seas. Nii hakkavad ka perearstid tulevikus patsiente tihedamalt HIV-i osas testima.

Lisaks jõudis värskelt apteekidesse ning veebipoodi tervisetestid.ee müügile kodus tehtav HIV kiirtest, mis pakub privaatset ja anonüümset testimisvõimalust ja mis annab 99,7% täpsusega tulemuse 15 minutiga. HIV kodutesti positiivse tulemuse korral tuleb esimesel võimalusel pöörduda arsti poole, kes määrab kinnitava laboritesti. Laborianalüüse saavad Eestis teha perearstid, infektsionistid, günekoloogid, meestearstid, uroloogid ja dermatoveneroloogid.