Menüü

Uue Maailma tänavafestivalil saab teha HIV kiirtesti

Foto: Peep Ainsoo

Homme, 2. septembril on Eesti Patsientide Liit ja Tervise Arengu Instituut väljas Uue Maailma tänavafestivalil, kus kell 13 – 16 saab teha tasuta HIV kiirtesti.

Eesti on üks kõrgema HIV levikuga riike Euroopa Liidus ja kui nakkus jääb diagnoosimata, siis on haigus hilises faasis raskem ja ravikulud kordades suuremad. Kui aga nakkus avastada kiiresti ja inimene saab ravimitega haiguse kohe kontrolli alla, siis elab ta tervete inimestega samaväärset elu ja ei kanna haigust edasi ka intiimsuhetes.

“HIV juhtude hulk on jätkuvalt tõusuteel: kaheksa kuuga diagnoositi Eestis HIV 151 inimesel, mis on aastases võrdluses ligi veerandi võrra enam,” sõnas Eesti Patsientide Liidu tegevjuht Kadri Tammepuu.

“HIV levib järjest enam sugulisel teel ja see pole ammu ainult süstivate narkomaanide haigus. Tark testib ja hoolib oma lähedaste tervisest, seetõttu oleme koostöös TAI-ga leidnud võimaluse HIV testimist populaarsel kogukonna päeval ka läbi viia,” sõnas Tammepuu.

Testi tehakse alates kella 13-st elavas järjekorras. Patsientide liidu telk asub Koidu 67 maja ees.

„HIV ei pruugi pikka aega nähtavaid haigusnähte tekitada. Inimese välimuse põhjal ei ole võimalik viiruse olemasolu hinnata ja ka inimene ise ei pruugi olla oma nakatumisest teadlik. Ainus viis kindel olla on teha HIV test,“ ütles TAI tervise edendamise osakonna juhataja Tiia Pertel.

Ühtlasi saab päeva jooksul uurida Eesti Patsientide Liidu tegevuste ja soodustuste kohta ning astuda soovi korral liidu liikmeks.