Menüü

Patsientide liidu Tervisekaardi uus partner on Dermtest

Dermtesti tarkvara  võimaldab  murettekitavat sünnimärki kontrollida lähimas partner-kliinikus, tuues võimaluse inimestele lähemale. Nii saab melanoomile kiiremini jälile, sest hilises staadiumis nahavähist paraneb vaid iga viies patsient.

Melanoom on pahaloomuline kasvaja, mida diagnoositakse Euroopas igal aastal üle 100 000 korra. Varajast melanoomi suudetakse tänapäeval väga hästi ravida (99% patsientidest paraneb täielikult), kuid kui haigus on juba organismis levinud, on raske patsienti täielikult terveks teha.

Eesti on melanoomi suremuse poolest Euroopas 9. kohal, igal aastal sureb meil haigusesse ligikaudu 60 inimest. Kõrge suremuse üks põhjuseid on melanoomi liiga hiline avastamine.

Melanoom võib areneda sünnimärgist või tekkida algselt pisikese täpina, mis kasvama hakkab. Kui mõni sünnimärk teeb muret, tuleks kindlasti kohe pöörduda arsti poole. Samas võivad järjekorrad nahaarsti juurde olla väga pikad, ka pole igal arstil kabinetis dermatoskoopi.

Kuidas Dermtesti uus teenus töötab?

Hetkel saab probleemset sünnimärki näitama minna 11 linnas üle Eesti asuvatesse partner-kliinikutesse (asukohti näed siit). Seal tehakse sünnimärgist pilt, mis saadetakse dermatoloogile hindamiseks. Juba paari päeva pärast saabub vastus, mille tulemused saab patsient teada samast kohast, kuhu ta algselt pöördus. Probleemi korral saab arstilt kohe ka nõu, mida edasi ette võtta. 

Peatselt on projektiga liitumas ka teistest asukohtadest kliinikuid, kus saab lasta sünnimärke kontrollida.

Teledermatoskoopia uuring maksab olenevalt asukohast vahemikus 20-35 eurot, iga täiendav sünnimärk 8-15 eurot. Tervisekaardi omanikud saavad teenuselt 10% allahindlust.

Melanoomist ja uuest teenusest saad täpsemalt lugeda siit.