Menüü

Aju põdur tervis toob häda majja

Dopamiini puudus süvendab Parkinsoni haigust, kuid ülemäärane tase võib tuua kaasa kontrollimatuid ja soovimatuid tagajärgi, kirjutab Kadri Tammepuu.

Vaieldamatult on aju üks fantastiline moodustis, kust juhitakse kogu keha: kuidas keegi räägib ja mõtleb ning elus hakkama saab. Vananedes aju paratamatult mandub. Kui aga närvirakud surevad ennaktempos, ei jäta see puudutamata inimese elukvaliteeti. Miks nii läheb, siiani ei teata ega osata pöördumatut protsessi ka tagasi keerata.

Soomes teadust tegev akadeemik Mart Saarma on öelnud, et hakkas Parkinsoni tõbe uurima, sest erinevalt Alzheimeri tõvest, kus kahjustuvad eri tüüpi aju närvirakud, känguvad parkinsonismi puhul vaid üht sorti neuronid ehk mustolluses paiknevad dopamiini tootvad rakud. Uurimisteema tundus 30 aastat tagasi küll Alzheimeri tõvest lihtsam, aga aju päästva ravini pole siingi jõutud. Saarma uuritud närvikasvufaktori CDNFi ravi põhineb sellel, et üritatakse turgutada nende neuronite tööd, mis on ajus veel alles, kuid juurde see uusi dopamiini närvirakke ei tekita.

Loe pikemalt Postimehest